Menu

Wyszukiwanie

Kościół parafialny pw. Matki Bożej Różańcowej

 

Kościół został zbudowany w 1828 r. na miejscu starszej świątyni wzniesionej w konstrukcji ryglowej w latach 1785 – 1787. Kościół wzniesiono w formie murowanej, otynkowanej salowej budowli, bez wieży, z trójbocznie zamkniętą apsydą przy elewacji płn. – wschodniej. W 1904 r. miała miejsce rozbudowa świątyni polegająca na wzniesieniu niewielkiej sygnaturki na osi elewacji płd. – zach. i budowie portalu na osi tej samej elewacji. Natomiast w 1945 r. kościół, pierwotnie protestancki, został przejęty przez parafię rzym. – kat. pw. Chrystusa Króla w Gorzowie. Poświęcony został 21.10.1945 r. jako świątynia Filialna. W 1982 roku został wydzielony, aby utworzyć nową  parafię pw. Matki Bożej Różańcowej. Kościół zaprojektował nieznany z nazwiska architekt, wywodzący się ze środowiska brandenburskiego. Nadal mu formę niewielkiej późno – klasycystycznej budowli z elementami „rundbogenstil” – stylu bardzo modnego w I połowie  XIX wieku na terenie Brandenburgii. Formy dodanych na początku XX wieku elementów utrzymane zostały w charakterze pierwotnym projektu. Kościół wraz z cmentarzem przy kościelnym został ujęty w Wojewódzkim Lubuskim  Rejestrze Zabytków z dniem 29.03.1994 r. 

 

 

 

 

Pamiątkowe zdjęcie wnętrza kościoła

Kościół filialny w Osiedlu Poznańskim pw. Wniebowzięcia NMP

 

Neogotycki kościół protestancki został poświęcony 1.12.1891r. Nie miał on organów, ale za to dwa dzwony z brązu, które jednak w 1917r. zostały zabrane na cele wojenne. W 1922r. zastąpiono je dzwonami stalowymi. W obrządku katolickim kościół został poświęcony 15.08.1945r.

 

PAMIĄTKOWE ZDJĘCIA KOŚCIOŁA W OSIEDLU POZNAŃSKIM

KOŚCIÓL FILIALNY

PW. MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ

W CIECIERZYCACH

 

        Kościół usytuowany jest na płaskim terenie wśród pól, położony 7 km na płd. - wsch. od centrum Gorzowa Wlkp.

Zbudowany został w 1926 roku na miejscu starszej świątyni. Świątynia ta wzniesiona w konstrukcji ryglowej w latach 1788-89 powstała wkrótce po założeniu miejscowości w formie dwóch kolonii zwanych "Gross i Klein Czettritz". Jako pierwsza w 1767 roku powstała kolonia "Klein Czettritz", w której osiedliło się 50 rodzin zamieszkałych 25 domach bliźniakach. W rok później założona została kolonia "Gross Czettritz", w której zamieszkało 40 rodzin. Obie powstały na gruntach należących do miasta Gorzowa Wlkp. Swą nazwę wzięły miejscowości od nazwiska komendanta gorzowskiego regimentu dragonów.  W 1929 roku doszło do połączenia obu miejscowości w jedną.

 

        Księga metrykalna założona w 1775 roku przechowywana była w kościele parafialnym w Deszcznie. W 1788 roku mieszkańcy obu kolonii podjęli budowę kościoła, który usytuowany został w kolonii "Gross Czettritz". Była to niewielka salowa budowla w konstrukcji ryglowej. W 1926 roku kościół ten rozebrano i na jego miejscu zbudowano zachowaną do dziś świątynię, wzniesioną z cegły. Kościół założony jest na planie prostokąta o wymiarach 13,7 x 11,60 m. Do elewacji północnej przylega prezbiterium, zakrystia i kruchta o tej samej szerokości co nawa i długości 3,75 m. Do elewacji południowej przylega wieża o wymiarach 4,70 x 4,40 m. Wnętrze korpusu jest jednoprzestrzenne. Kościół jest masywną, przysadzistą budowlą. Korpus przykryty jest dachem dwuspadowym z kominkiem na osi szczytu pn. Część prezbiterialna jest niższa od korpusu, przykryta dachem naczółkowym z bardzo stromymi połaciami bocznymi. Górująca nad korpusem wieża trzykondygnacyjna, przykryta jest wysmukłym stożkowym hełmem zwieńczonym metalowym krzyżem. Po 1945 roku kościół został przyjęty przez parafię rzymskokatolicką w Deszcznie. Poświęcony został w 1947 roku jako świątynia filialna. Obecnie od roku 1982 należy do parafii Matki Bożej Różańcowej przy ul. Strażackiej w Gorzowie Wlkp. 

PAMIĄTKOWE ZDJĘCIA KOŚCIOŁA

Święta

Środa, II Tydzień Adwentu
Rok C, I
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe

Dzisiaj jest

środa,
12 grudnia 2018

(346. dzień roku)

Zegar

Licznik

Liczba wyświetleń:
841530

Statystyki

www.stat.4u.pl